Podizanje gotovine na bankomatu

Kada ste se poslednji put, dok se na dan plate brzinom svetlosti krećete ka bankomatu, zapitali da li vam je zaista potrebna gotovina? Da li vam za kupovinu koju planirate treba baš keš, ili možete da platite karticom? Možda nekome novac možete da prebacite pomoću mobilne aplikacije, umesto što mu dajete gotovinu?

Savremeni trendovi digitalizacije nisu zaobišli finansijske institucije i transakcije – štaviše, oni su predvodnici u ovom polju. Zato su digitalne transakcije sve udobnije i sve bezbednije, pa postaju i sve jednostavnije, pogotovo u odnosu na korišćenje keša. Uostalom, sve je više mesta na kojima može da se plati bezgotovinski - bilo preko POS aparata ili putem Interneta.


Podizanje gotovine na bankomatu - ErsteZnali Ako vam ipak, iz bilo kog razloga, treba gotovina, zapamtite ovih nekoliko saveta:

Bezbedno i pametno!


Podizanje gotovine na bankomatu - ErsteZnali

Šta je SKIMING?

U poslednje vreme su sve učestalije i tzv. skiming (skimming) prevare, koje se obavljaju pomoću skiming uređaja postavljenih na bankomatima ili POS terminalima. Malih su dimenzija i teško primetni, a služe za krađu podataka sa magnetne trake na platnoj kartici.

Kako se zaštiti od ovakvih prevara? Pre nego što ubacite ili provučete karticu, obratite pažnju da li bankomat ili terminal izgleda neuobičajeno – da li brojčanik ima brojeve neujednačene veličine, da li neki od elemenata bankomata nije dobro učvršćen.

Pre toga bi bilo dobro i osmotriti kako izgleda bankomat sa kog najčešće podižete novac, kako biste lakše mogli da uočite eventualne razlike. Takođe, ukoliko unosite PIN, sakrijte brojčanik rukom.

Na fotografiji  je primer skimera platnih kartica. Izgleda kao originalni čitač kartica, ali ga odaje manje primetan detalj – postavljen je preko strelica koje pokazuju gde treba ubaciti karticu.

A šta da radite ako vam se desi neka od ovih situacija:


Evo odgovora:

Obična tehnička greška na bankomatu može da bude razlog što novac nije isplaćen. Nekada se dešava i da bankomat novac izbaci, ali ga vi ne preuzmete dovoljno brzo, pa ga bankomat uvuče nazad. Usled tehničke greške može da dođe i do toga da vam bankomat zadrži važeću karticu - mada se to uglavnom dešava ukoliko je kartici istekao rok, ili je nevažeća iz nekog drugog razloga.

Šta banka radi nakon što ste podneli svoju žalbu? Prvo, ona interno proverava o čemu je reč, ili sa bankom koja je izdala vašu karticu. Ako je sve u redu, kartica će vam, uz identifikaciju, biti predata u filijali.

Imajte u vidu da sve ovo može da potraje i nekoliko dana, dok se ne izvrše neophodne provere statusa kartice i punjenje bankomata – to jest, utvrđivanje stanja gotovine na bankomatu.

MYTHBUSTER

Ako i vama na društvenim mrežama svakih nekoliko nedelja iskoči „savet“ da, u slučaju pokušaja pljačke na bankomatu, unesete obrnutim redosledom cifre od kojih se sastoji vaš PIN kao signal za uzbunu - znajte da ovo jednostavno nije tačno.

Zapravo, otprilike je tačno kao i muke navodnog bogatog naslednika, koji vam šalje fišing mejlove da mu prebacite određenu svotu novca na račun kako bi se vratio na tron, a o čemu smo već pisali.

Ako unesete cifre PIN-a naopako, bankomat će odreagovati kao da ste uneli bilo koji drugi pogrešan PIN. Zabuna je nastala jer postoji registrovan patent na ovu temu, ali on nikada nije implementiran.

Ukoliko dođe do neprijatne i opasne situacije kao što je pokušaj pljačke na bankomatu, najmanje rizikujete ukoliko učinite kako je traženo, a nakon toga odete u policiju i banku.

SPREMITE SE!

Na korak ste od početka testa!

Da biste postigli što bolji rezultat potrebno je da tačno odgovorite na što više pitanja.

Za svako pitanje imate 30 sekundi za odgovor.

Želimo vam puno sreće!

Započni test
Prijavi se i testiraj svoje znanje!