Plaćanje karticama na internetu
Ako ste u svojoj omiljenoj radnji u komšiluku počeli da pogledom tražite simbol za filtriranje robe po raznim karakteristikama, ili ikonicu za ređanje artikala od niže cene ka višoj među policama i redovima - to znači da ste već uveliko navikli na blagodeti onlajn kupovine. Iako u običnoj prodavnici i dalje ne možete da „skrolate“ kako biste izbegli saginjanje da vidite cenu artikla u poslednjem redu, to nas samo podseća na to koliko je lako, brzo i udobno plaćanje na Internetu.
Ako redovno kupujete onlajn, robu ćete platiti za svega nekoliko sekundi. Štaviše, u telefonu ili na računaru već imate opcije da sačuvate informacije, za automatsko popunjavanje većine podataka.
Ipak, zapamtite: Kao što vodite računa da svoj klasični novčanik ne držite nadohvat ruke potencijalnim kradljivcima, tako postupajte i sa svojim virtuelnim novčanicima. U prevodu - rukujte oprezno svojim uređajima, i držite ih pod jakim šiframa.
Za svaki slučaj, spremili smo i podsetnik na najvažnije stvari prilikom plaćanja karticama onlajn.
- Prvo, odaberite karticu kojom može da se plaća na Internetu. Kod nekih kartica ta mogućnost ne postoji, kod drugih postoji i automatski je aktivna, a kod nekih možete odabrati da je uključite ili ne. Ako želite da plaćate karticom onlajn, izaberite karticu koja ima tu opciju - svi najpoznatiji brendovi kartica imaju ih u ponudi. Ukoliko želite da plaćate i na domaćim i na stranim sajtovima, izaberite neku od međunarodnih kartica – MasterCard, Visa, American Express i druge. Za plaćanja na velikom broju domaćih sajtova, nekad je dovoljna i domaća platna kartica - Dina.
- Drugo, odlučite da li želite da kartica kojom plaćate na Internetu bude vezana za vaš tekući račun, ili za neki drugi, koji ćete namenski koristiti za onlajn plaćanja. Plaćanje karticama na Internetu podjednako je bezbedno kao i bilo koje drugo plaćanje, ako poštujete bezbednosna pravila. Međutim, korisnici koji samo povremeno plaćaju na Internetu imaju običaj da, kao dodatni vid bezbednosti, biraju posebne kartice koje nisu vezane za njihove primarne tekuće račune. U tom slučaju, potrebno je da na račun koji koristite za onlajn plaćanja unapred uplatite dovoljno novca.
- Treće, pristupite plaćanju! U delu sajta za plaćanje otvoriće vam se formular za popunjavanje. Izaberite odgovarajuću vrstu kartice i popunite tražene podatke: broj kartice, rok važenja, i trocifreni kod sa poleđine.
Kod svoje banke se raspitajte:
PODSETIMO SE:
Sigurnost onlajn plaćanja karticama počinje mnogo pre nego što kliknete „kupi“. Već smo dosta govorili o tome koliko je važno da podatke sa kartice čuvate: nemojte da je ostavljate bez nadzora, nemojte da je dajete drugima, i svakako nemojte da fotografije kartice objavljujete na društvenim mrežama. Ne pitajte kome bi to palo na pamet – samo nemojte to da radite.
Osim toga, vodite se i sledećim savetima:
- Pre nego što kliknete "Kupi", obavezno proverite legitimnost i sigurnost vebsajta. Uverite se da koristi sigurne veze i da poseduje odgovarajuće sigurnosne sertifikate. To će vam pomoći da zaštitite svoje lične i finansijske podatke. Koristite poznate prodajne platforme ili proverene onlajn trgovce kako biste smanjili rizik od prevare. Oprezno pristupajte sajtovima koji nude ekstremno velike popuste, posebno ako na njima niste ranije kupovali.
- Ukoliko vam sajt traži da unesete PIN ili broj tekućeg računa, prekinite proces plaćanja. Za plaćanje karticama na Internetu nije potreban ni PIN ni broj računa. Prijavite takav sajt svojoj banci, kartičnoj šemi ili policiji.
- Relativno skoro, za onlajn plaćanja su postali obavezni „3D secure“ bezbednosni protokoli najvećih kartičnih šema. To su Verified by Visa, Mastercard Secure Code i American Express SafeKey. Pomoću njih, kreirate specifičnu lozinku kojom potvrđujete svoj identitet banci prilikom plaćanja. Još jedan vid zaštite je i generisanje jednokratne lozinke, koja služi kao dodatna potvrda da plaćanje obavljate baš vi, a koju vam banka šalje putem SMS poruke, mejla ili drugim kanalom. Ovu lozinku vam nikada banka ni internet prodavnica neće tražiti da izdiktirate ili nešto slično. Ovo je dodatna potvrda da baš vi obavljate određenu kupovinu.
- Obratite pažnju na učestale fišing napade na podatke sa vaše kartice. Trenutno su aktuelne lažne poruke od pošte koje traže da unesete podatke sa kartice kako bi izvršili isporuku.
- Na kraju, birajte plaćanje sa vaše wi-fi mreže ili preko mobilnog interneta pre nego preko javnih Internet mreža.