Ostali modeli štednje

Još malo podela. Izgleda da jednom kad uštedite neki novac, univerzum vam ponudi milion različitih opcija da ga sačuvate!

Štedno životno osiguranje


Štedno životno osiguranje (ili mešovito životno osiguranje) je takođe oblik dugoročne štednje, i morate priznati, zvuči baš dobro – imate neko osiguranje za život. Ali, šta to zapravo znači? Životno osiguranje, koje takođe može biti u dinarima ili u devizama, sklapa se ugovorom sa osiguravajućom kućom, u kojem se definišu svi detalji ovakve štednje. Ono omogućava, baš kao i oročena štednja, da tokom vremena ostvarite unapred poznat prinos, ali vam daje i mogućnost isplate u slučaju nesrećnog slučaja, smrti ili invaliditeta. Zato se i zove „životno osiguranje“.

Kako je ovo dugoročna štednja, ukoliko u nekom trenutku poželite da povučete svoj novac, vrlo je verovatno da ćete platiti neku proviziju – u zavisnosti od toga u kom trenutku ste uzeli svoj novac nazad. Kontrolu poslovanja osiguravajućih kuća obavlja Narodna banka Srbije, ali sigurnost vašeg novca u ovom slučaju zavisi od poslovanja društva za osiguranje – a vi ste svakako obavezni da uplaćujete novac u skladu sa dogovorom.

Razlozi za životno osiguranje

  • Bićete mnogo opušteniji kada vozite i skrolujete instagram u isto vreme.
  • Tačno će znati koliko vaš život vredi.
  • Biće vam uzbudljivo da svakog dana proveravate kočnice na kolima.
  • Imaćete razlog više da što duže živite da vaša familija ne dobije pare.
  • Možete napraviti ludilo žurku u staračkom domu kada dočekate da vam isplate osiguranje.
  • To je jedini način da zaustaviš banku da ti non stop nudi životno osiguranje.

Ulaganje u dobrovoljni penzioni fond


Penzija takođe može da bude štednja, i to čak i ako niste u radnom odnosu!

Pitate se kako? Upravo pomoću dobrovoljnih penzionih fondova, koji predstavljaju relativno nov i nepoznat oblik štednje u Srbiji. Konkretno, ova štednja funkcioniše tako što vi redovno penzionom fondu uplaćujete određene iznose, a u isto vreme se sredstva na vašem štednom računu uvećavaju i prihodom koji fond ostvaruje svojim, odvojenim poslovanjem i investiranjem. Na primer, oni sredstva koja vi uplaćujete ulažu u najkvalitetnije hartije od vrednosti, a ostvarena dobit redovno se dodaje na vaš račun.

Na ovaj način, vi dobijate neku vrstu „dodatne penzije“, ali ona nije u vezi sa tim da li radite. I osoba koja je nezaposlena može da uplaćuje sredstva u dobrovoljni penzioni fond i bukvalno sebi „napravi penziju“.

Ako ste se možda zapitali koliko je ovaj proces siguran, jer se vaša sredstva dalje ulažu, imajte na umu da ulaganja imovine dobrovoljnog penzijskog fonda podležu strogim zakonskim ograničenjima, kao i da je nadzor nad poslovanjem dobrovoljnih penzijskih fondova u nadležnosti Narodne banke Srbije.

Razlozi za ulaganje penzioni fond

  • Ako mislite da vam to ne treba i da ćete moći sutra da se finansijski oslonite na decu, pomislite samo kolicki im džeparčić dajete.
  • To će vam biti najveće priznanje da starite još od kad vam je žena bacila igračke Masters of the Universe.
  • Bićete glavni baja kada se sutra na Kalemegdanu budete hvalili da imate privatnu penziju.
  • Moći ćete da nutkate unuke sa 9 jela više nego do sad.
  • Bićete u prilici da plaćate nekoga da umesto vas stoji u redu u pošti.

Štednja kroz investicione fondove


Ulaganje u investicioni fond je štedna mogućnost koja vas verovatno odmah asocira na američke filmove i tamne naočare. Donekle i imate pravo – kako je ovo ulaganje ipak malo uzbudljivije, jer sa sobom nosi određeni rizik, ali i može doneti veći prinos na uložena sredstva od drugih vidova štednje koje smo do sada pominjali.

Konkretno, vaš prinos zavisi od uspešnosti poslovanja investicionog fonda. Ulaganja fonda napravljena su tako da umanje mogućnost gubitka i da budu raznovrsna, ali ipak – na njegovu uspešnost ne možete da utičete, niti možete da je predvidite. Postoji nadzor nad njihovim poslovanjem, i on je u nadležnosti Komisije za hartije od vrednosti.

Razlozi za ulaganje u investicioni fond

  • Delovaćete pametnije u društvu.
  • Moći ćete da se predstavljate kao investitor, što ste oduvek želeli.
  • Ima li šta lepše nego da svoj krvavo zarađeni novac u potpunosti poverite nekome koga ne poznajete.
  • Jer ne kaže se džabe ko nema sreće u kladionici ima u ivesticionim fondovima.

Ulaganje u hartije od vrednosti

Postoji i opcija da sami ulažete u hartije od vrednosti, bez banki ili fondova kao posrednika, ukoliko stvarno želite da osetite kako se izgleda ulaganje na berzi. Za ovakvu akciju moraćete da sarađujete sa brokerskom kućom, ali suštinski sve funkcioniše na sličan način – kupujete hartije od vrednosti novcem koji ste izdvojili, a njegova vrednost se uvećava ili kroz prihod od dividendi, ili kroz rast vrednosti ovih hartija.

Važno je naglasiti da onaj ko se odluči da svoja sredstva uloži u akcije, obveznice ili druge finansijske instrumente, očekuje da će ostvariti veći prinos nego u slučaju da ista sredstava uloži u banku, ali se i izlaže određenom riziku jer pri ovoj vrsti ulaganja ne postoje nikakve garancije – prinos zavisi od tržišta i uspešnosti kompanije.

Razlozi za ulaganje u hartije od vrednosti

  • Ne, sigurica tiketi nisu hartije od vrednosti.
  • Ako propadnu, makar ćete imati nešto da date deci kad vam pozvone i traže staru hartiju.
  • Čekaj, zar novčanice nisu hartije od vrednosti?

Šta je važno proveriti sa finansijskom institucijom pre ugovaranja štednje?

SPREMITE SE!

Na korak ste od početka testa!

Da biste postigli što bolji rezultat potrebno je da tačno odgovorite na što više pitanja.

Za svako pitanje imate 30 sekundi za odgovor.

Želimo vam puno sreće!

Započni test
Nastavi ka sledećem modulu: Svi smo mi eksperti
Prijavi se i testiraj svoje znanje!