Formiranje budžeta
"Da li zaista moram i ovim da se bavim?"
Na prvu loptu, upravljanje finansijama zvuči kao nešto užasno komplikovano, čime se bave samo ekonomisti sa naočarima u bezbrojnim i bezbojnim spratovima poslovnih zgrada. Otprilike kao nešto za šta pomislite – „hvala Bogu pa ne moram time da se bavim u životu!“, pa odete da kupite picu posle posla, jer ste je, zaista, zaslužili – iako kod kuće imate ručak od juče.
Upravljanje finansijama u najširem smislu i jeste posao ekonomista. Međutim, jedna mala reč menja je i u vaš posao – i to izuzetno važan: lično.
Dakle, upravljanje ličnim finansijama je, ipak, naš zadatak!
Ako ste upravo reagovali kao školarci kada im zadaju pismeni rad „Kako sam proveo zimski raspust“ i prevrnuli očima – to je verovatno znak da budžet nikada niste formirali, a da ličnim finansijama ne upravljate, već ih puštate da plove kao izgubljeni brod na pučini. Dobre vesti su te da ovo, zaista, i ne mora da bude vaš problem - apsolutno je moguće da nimalo ne pazite o ličnom budžetu… Samo što bi u tom slučaju on trebalo da bude neograničen. Ako je ovo slučaj, onda ste potpuno slobodni da prekinete čitanje ovog teksta – ali nekako imamo osećaj da možda ipak nije…
Najosnovniji razlog zbog kojeg se budžet pravi jeste to što je troškova i rashoda mnogo i na svakom koraku, a naši prihodi to ne mogu uvek da isprate.
Ako imate tu sreću da vam je sklonost ka tabelama, računanju i brojkama urođena, onda ste vi, takoreći, prirodni finansijski umetnik! Ipak, kako je takvih malo, a trošenje novca zajedničko je celokupnoj svetskoj populaciji, moramo da naučimo da se snalazimo u svetu u kojem novčanice ne rastu na grani - kako ne bismo bili u stalnoj finansijskoj krizi.
Najozbiljnije - naravno da novac nije ceo naš svet, ali nam on ipak obezbeđuje stvari od kojih zavisimo. Upravljanje novcem je veština koju slabo učimo, a mnogo koristimo.
U toj borbi upravljanja novcem, koja se vodi na dva fronta - jednom zvanom „troškovi u domaćinstvu“ i drugom pod imenom „moje želje i potrebe“ - važno je da presudna bitka među nekim budućim generacijama ne postane poznata kao novčano krvoproliće. Dobre vesti su da, kao pravi generali, poraz možemo izbeći taktiziranjem i strateškim ponašanjem. U narednom poglavlju, naoružaćemo vas tabelama, ciljevima i analizama, ali i disciplinom i strpljenjem! Ova oružja su zaista ubitačna - ali isključivo po minus u vašem novčaniku i stres u svakoj drugoj polovini meseca.
#ErsteZnali?
- da je 70% stresa koji osećamo prouzrokovano finansijskim brigama. (Psihologija uspeha, Dale Carnegie)
- da je čak i Rokfeler (John D. Rockefeller), jedan od najbogatijih ljudi na svetu, vodio beleške o svojim prihodima i rashodima!
- da je za uspešno upravljanje ličnim budžetom 80% zaslužna disciplina, a samo 20% znanje. (Dave Ramsey)