Šta je to revolving i kako se obračunava kamata
Revolving označava finansijska sredstva koja mogu da se prenose iz jednog mesečnog ciklusa u drugi. To je kredit koji se obnavlja, sve što ste vratili odnosno uplatili na kreditnu karticu u prethodnom periodu, možete ponovo koristiti bez prolaska kroz proceduru odobrenja kredita.
Ovo zvuči komplikovano, zar ne? Evo kako to konkretno funkcioniše:
Najpre, sa bankom ugovorite maksimalni iznos do kog možete da se zadužite korišćenjem kreditne kartice. To bi bio limit na zaduženje. Recimo da je Jelenin limit na kartici 50 hiljada dinara. Ovo je Jeleni dovoljno da u mesecima sa najviše troškova može da plati sve što treba, a da tokom manje zahtevnih meseci otplaćuje dug po kartici, i po potrebi ponešto i dokupi. Ovaj limit je Jelena ugovorila sa svojom savetnicom u banci na osnovu izveštaja Kreditnog biroa i njenih primanja u prethodnim mesecima.
#ErsteZnali
da je glavna prednost revolving kartice to što imate opciju da sami kreirate plan otplate koji vam najviše odgovara.
Na primer, Jelena se tokom prvog meseca korišćenja kartice zadužila 20 hiljada dinara. Kada je uzimala karticu, odabrala je opciju da svakog meseca otplaćuje minimum 10 odsto zaduženja, uvećanog za ugovorenu kamatu.
To znači da je, u ovom slučaju, njena obaveza da u narednom mesecu korišćenja kartice otplati bar dve hiljade dinara od duga koji je napravila u prvom mesecu (10 odsto od 20 000), plus kamatu. Naravno, ona može da otplati i više, pa čak i celokupan iznos zaduženja – ovo je samo minimum.
Jelenin limit 50.000 dinara.
Jelena je izabrala da minimalna mesečna otplata bude 10% duga.
Ako Jelena sada otplati dve hiljade sa kamatom, u drugom mesecu na raspolaganju će joj biti 32.000 za novo zaduživanje (50.000 minus potrošenih 20.000, plus otplaćenih 2.000).
Shvatili ste logiku. Da, gore je prikazan taj čuveni revolving princip. Priznajemo, nije baš najjednostavnija stvar na svetu, ali uz malo vežbe i discipline, sigurno ćete odlično ovladati njime. Slobodno se malo poigrajte sa Jeleninim dugom – oduzmite, dodajte, delite, kako biste bolje razumeli. Na kraju, potpuno je bezbedno igrati se sa dugom koji em ne postoji, em nije vaš!
Obračun kamate
Kamata na dug kod različitih kreditnih kartica može da se obračunava na različite načine.
Na primer, kod nekih kartica se kamata obračunava na svaku transakciju odmah od dana zaduženja, i dospeva na naplatu prvog u narednom mesecu, zajedno sa kamatama na sve druge transakcije iz prethodnog perioda.
Kod drugih se, pak, sa obračunom kamate kreće od prvog u narednom mesecu, što čini da kamata bude ista bez obzira na to da li je transakcija načinjena, na primer, 5. ili 25. u mesecu.
Postoje i drugi modeli. Preporučujemo da se prilikom izbora kreditne kartice kod svoje banke informišete o načinu obračunavanja kamate kako biste mogli da izaberete model koji vam najviše odgovara.
E sada pažljivo listajte!
Dakle, iako vam može biti zgodno i praktično da se zadužujete pomoću kreditne kartice, i da vam pri tom mesečna obaveza otplate bude relativno mala, uvek imajte na umu sledeće:
što manji iznos otplaćujete mesečno, to ćete sporije otplaćivati dug, a i ukupni iznos koji ćete platiti se povećava.
Kada koristite kreditnu karticu, pažljivo procenite koji ćete minimalni iznos otplate izabrati. Kad god možete, uplaćujte više od obaveznog mesečnog iznosa!
Kreditna kartica može da vam bude pravi partner, ako se vodite sa dva pravila:
- Brojanje do 10 pre nego što posegnete za kreditnom karticom, što će, nadamo se, smanjiti mogućnost impulsivne kupovine.
- Svakodnevno vođenje računa o načinjenim zaduženjima, jer, baš zbog njene fleksibilnosti, upotreba kartice može jednostavno da se „otrgne kontroli“ – što ne bi valjalo.
Pročitali ste sve prednosti kreditne kartice, ali pre nego što otrčite po svoju - morate da nam obećate da ćete odgovorno koristiti sve njene mogućnosti!