Sa rešenjem u džepu
Zapravo, sa Rešenjem u folderu ili u klaudu, pošto ste sve obavili elektronski!
Kao što smo prethodno pomenuli, u prilogu Rešenja bi trebalo da se nalazi i Potvrda o dodeli poreskog identifikacionog broja (PIB-a). Proverite još jednom da li je ona tu – ako nije, morate da se obratite Poreskoj upravi, kako bi vam dodelili ovaj broj.
Prijava na obavezno socijalno osiguranje
Sledeći korak - proverite da li ste uz Rešenje dobili i potvrdu o podnetoj prijavi na obavezno socijalno osiguranje.
Imajte u vidu:
- Ako pokrećete sopstvenu delatnost, a istovremeno ćete biti (ili ostati) zaposleni kod nekog drugog poslodavca, već ste prijavljeni na obavezno socijalno osiguranje. U tom slučaju, ne treba da se prijavljujete na socijalno osiguranje i po osnovu sopstvenog posla.
- Ako pokrećete samostalnu delatnost, a nećete istovremeno biti zaposleni kod nekog drugog poslodavca, onda je neophodno da se prijavite na obavezno socijalno osiguranje.
Obratite pažnju
Iako su APR, Poreska uprava i Centralni registar obaveznog socijalnog osiguranja međusobno umreženi, što znači da bi prijavom u APR-u trebalo da se automatski obave i radnje koje smo naknadno objasnili, to se za sada ne dešava u svim slučajevima. Nismo zalud nekoliko puta podvlačili - dobro obratite pažnju da li ste dobili sve potrebne brojeve i da li ste prijavljeni na sva mesta na kojima treba da budete.
Ukoliko uz Rešenje o upisu u APR niste dobili potvrdu o prijavi na obavezno socijalno osiguranje, moraćete da lično podnesete prijavu. Ovo ćete uraditi u bilo kojoj ispostavi neke od organizacija za obavezno socijalno osiguranje - Republičkom fondu za penzijsko i invalidsko osiguranje, Republičkom zavodu za zdravstveno osiguranje, ili Nacionalnoj službi za zapošljavanje.
Prijavu je moguće obaviti i onlajn, preko portala
Centralnog registra obaveznog socijalnog osiguranja, ali ovo ne važi za sve slučajeve – možda ćete morati da Rešenje ipak odštampate i imate ga i u džepu, osim u folderu.
#ErsteZnali?
Rok za prijavljivanje na obavezno socijalno osiguranje je tri dana od dobijanja Rešenja u upisu u APR.
Otvaranje računa u banci
Sada, kako biste mogli da poslujete, potrebno je da otvorite račun u banci – između ostalog, i kako bi vaši klijenti mogli da vam uplaćuju novac koji ste pošteno zaradili! Računamo da ste se, prilikom registracije u APR-u, opredelili za poslovanje bez pečata i da koristite elektronski potpis. To je sjajna odluka, jer će i kod otvaranja računa u banci značiti manje potrebnih radnji i dokumenata.
Vreme je za rekapitulaciju! Do sada ste obavili sledeće:
- Registrovali ste se u APR-u i dobili rešenje
- Prijavili ste se na obavezno socijalno osiguranje
- Otvorili ste račun u banci
Ostalo vam je još nešto - da podnesete poresku prijavu.
Poreska prijava
Evo sjajnih vesti odmah na početku – u ovom koraku nema uništavanja šuma papirima, a u svom punom sjaju pojavljuju se prednosti sertifikata za elektronski potpis!
Štaviše, prijavu poreza je i jedino moguće uraditi preko aplikacije ePorezi Poreske uprave, koju možete preuzeti ovde.
Imajte u vidu da je od marta 2020. godine uveden tzv. test samostalnosti, koji sadrži 9 kriterijuma, od kojih je potrebno da ispunite barem 5, da biste stekli pravo na paušalno oporezivanje.
Obratite pažnju i na važne rokove: rok za podnošenje poreske prijave je 15 dana od dobijanja Rešenja APR-a. Kao paušalac, vi je podnosite na obrascu PPDG-1R, koji se popunjava elektronski, a rešenje o porezu dobićete najkasnije u roku od 30 dana od datuma podnošenja.
Vidite kako nije bilo strašno - stigli smo do samog kraja, a vi ste obavili najvažnije radnje za registrovanje kao preduzetnik ili preduzetnica koji paušalno plaćaju porez na prihod od samostalne delatnosti.
Čestitamo i srećan rad!
#ErsteZnali?
Poreska uprava Srbije će od 13. Januara 2020. dostavljati rešenja o utvrdjenim obavezama za preduzetnike -paušalce isključivo u elektronskoj formi posredstvom portala Poreske uprave (ePorezi). Novoosnovani preduzetnici - paušalci će u roku od 48 sati od dana registracije osnivanja privrednog subjekta u Agenciji za privredne registre dobiti rešenje o utvrdjenoj obavezi u elektronskoj formi posredstvom portala Poreske uprave.
Svaki obveznik paušalnog oporezivanja ima pristup poreskom sandučetu na portalu Poreske uprave, kroz koje će im biti dostavljana rešenja o utvrđenoj obavezi. Za pristup portalu ePorezi neophodan je kvalifikovani elektronski sertifikat
Dok spremamo naredne teme za segment „Nauči za svoj biznis“ predlažemo vam da pogledate priručnike koje su kolege iz programa „Korak po korak“ napravile za sve preduzetnike i/ili početnike u poslu.Teme su: Vodič za startap preduzeća, Finansije za početnike, Priprema ponuda, Prodaja, Upravljanje odnosima sa kupcima. Priručnici su dostupni na linku, a takođe ne sadrže promociju određenih proizvoda i usluga.