Bezbedno ponašanje na (fizičkom) javnom mestu
Čim iskoračite iz svog doma, već ste na javnom mestu. To znači da ste u prostoru koji ravnopravno delite sa drugim ljudima, i da niste baš najsigurniji u namere svakog od njih – koliko god želeli da verujete u najbolje u ljudima. Zato, nije na odmet da budete obazrivi.
- Priprema počinje i pre nego što napustite stan. Razmislite - da li je zaista potrebno da uvek u novčaniku nosite sve kartice i dokumenta? Ponesite dinarsku, ostavite deviznu. Ponesite ličnu i zdravstvenu knjižicu - ali ako ne idete kolima, ostavite kod kuće vozačku i saobraćajnu. Šta će vam TAN tablica, ukoliko ste zapamtili mPIN radi pristupa elektronskim servisima?
Dakle, izašli ste iz kuće i nakon kratke šetnje stižete u prodavnicu, a posle određenog vremena i do kase. U korpi vam je sveže voće i povrće, a na kasi vas pitaju: „Hoćete vi, komšinice, da unesete PIN”? Naravno da hoćete - i to koliko je god moguće diskretno! Karticu odmah po plaćanju vratite u novčanik, kako podaci sa nje ne bi bili izloženi pogledima drugih ljudi - naročito ako tom karticom može da se plaća i na Internetu.
- Ako imate beskontaktnu karticu, sami je prislonite na uređaj. Isto važi i za karticu sa čipom - sami je ubacite, ukoliko je POS terminal dostupan i kupcu.
- Nikada ne ostavljajte karticu van svog vidokruga. Na primer, ne dopustite da konobar odnese vašu karticu iza pulta. Što više radnji koje se obavljaju karticom radite lično.
Iako vam beskontaktno plaćanje omogućuje da transakcije obavljate brzo, udobno i bezbedno, kao i oko svake druge „novotarije”, i za njih su se - naročito u početku - vezivale neke kontroverzne informacije.
Jedna od najčešćih bojazni skeptika je bila ta da neko neovlašćeno može da prinese aparat vašem novčaniku, bilo gde na ulici, i da tako skine sredstva sa vašeg računa. Međutim, verovatnoća da se tako nešto desi je ekstremno mala. Kod nas, uprkos glasinama, nema zabeleženih slučajeva zloupotreba očitavanja beskontaktnih platnih kartica u realnim okolnostima.
Ipak – vodite računa da beskontaktnu karticu izvadite iz novčanika prilikom plaćanja. Ako čitaču približite novčanik sa više beskontaktnih kartica (na primer, prilikom očitavanja kartice za plaćanje prevoza), moguće je da se više kartica očita iako vi to niste želeli.
Kao i sa bilo kojom drugom platnom karticom, i za beskontaktnu važi sledeće: ukoliko je izgubite, odmah je blokirajte pozivom kontakt centra kartičnog sistema ili banke koja je izdala karticu.
Vraćamo na vašu imaginarnu kupovinu: pretpostavimo da paradajz u prodavnici nije bio najzreliji i da ste rešili da okušate sreću na pijaci. To znači da ćete svratiti do bankomata po nešto keša, i da treba da budete oprezni – ali nikako paranoični:
- Vizuelno pregledajte otvor za karticu na bankomatu. Ukoliko primetite nešto neobično – na primer, da se na otvoru nalazi još neki objekat, odustanite od transakcije na tom bankomatu i prijavite situaciju banci.
- Tastaturu na kojoj unosite PIN zaklonite rukom ili telom, tako da osobe iza vas ne mogu da vide cifre koje kucate.
Šta je SKIMING?
U poslednje vreme su sve učestalije i tzv. skiming (skimming) prevare, koje se obavljaju pomoću skiming uređaja postavljenih na bankomatima ili POS terminalima. Malih su dimenzija i teško primetni, a služe za krađu podataka sa magnetne trake na platnoj kartici.
Kako se zaštiti od ovakvih prevara? Pre nego što ubacite ili provučete karticu, obratite pažnju da li bankomat ili terminal izgleda neuobičajeno – da li brojčanik ima brojeve neujednačene veličine, da li neki od elemenata bankomata nije dobro učvršćen.
Pre toga bi bilo dobro i osmotriti kako izgleda bankomat sa kog najčešće podižete novac, kako biste lakše mogli da uočite eventualne razlike. Takođe, ukoliko unosite PIN, sakrijte brojčanik rukom.
Na fotografiji je primer skimera platnih kartica. Izgleda kao originalni čitač kartica, ali ga odaje manje primetan detalj – postavljen je preko strelica koje pokazuju gde treba ubaciti karticu.
Ipak, i za stari dobri bankomat se vezuju neki mitovi. Evo jednog baš popularnog!
Mit o obrnutom PIN-u na bankomatu
Da li ste nekada čuli „savet“ da, u slučaju pokušaja pljačke na bankomatu, unesete obrnutim redosledom cifre od kojih se sastoji vaš PIN kao signal za uzbunu? Nažalost, moramo vam reći da ovo uopšte nije tačno.
Ako unesete cifre PIN-a naopako, bankomat će odreagovati kao da ste uneli bilo koji drugi pogrešan PIN. Zabuna je nastala jer postoji registrovan patent na ovu temu, ali on nikada nije implementiran.
Ukoliko dođe do neprijatne i opasne situacije kao što je pokušaj pljačke na bankomatu, najmanje rizikujete ukoliko učinite kako je traženo, a nakon toga odete u policiju i banku.
Dakle, bezbedno finansijsko ponašanje na javnom mestu znači da preventivno delujete:
- kako ne biste bili odžepareni
- kako ne biste otkrili podatke o svojim računima i karticama
- kako vam ne bi bila neovlašćeno skinuta sredstva sa računa
Platli ste karticom, podigli ste keš, pronašli ste zreo paradajz – i sada se vraćate kući. Koja vas finansijska avantura očekuje tamo? Pročitajte u sledećem poglavlju!