Kako da prepoznate falsifikovanu novčanicu?
Prema podacima Narodne banke Srbije za 2019. godinu, u našoj zemlji otkriveno je nešto manje od četiri hiljade komada falsifikovanih novčanica dinara – što je približno deset falsifikata na svakih milion novčanica u opticaju. To je ukupno oko 18 hiljada dinara na milijardu dinara u opticaju.
Kada pogledate brojke malo pažljivije, iako vam to uskraćuje avanturu iz brojnih holivudskih akcionih filmova, male su šanse da neka od ovih novčanica zaluta baš kod vas. Ipak, ukoliko posumnjate da se tako nešto desilo – sledeće informacije će vam biti od velike koristi. Čitajte pažljivo!
Zaštitni elementi na novčanicama dinara su:
- sastav i kvalitet papira
- duboka, reljefna štampa bogatih tonova i nijansi
- vodeni znak
- zaštitna nit
- prozirni registar
- optički varijabilne boje na novčanicama većih apoena
- hologram
- dodatni i skriveni elementi, vidljivi pomoću posebnih uređaja
Narodna banka savetuje četiri jednostavna testa, ukoliko sumnjate da ste došli u posed falsifikovane novčanice:
- OPIPAJ – duboka štampa kod nekih elemenata novčanice ostavlja reljefno uzdignut sloj boje koji može da se opipa prstima;
- POGLEDAJ – kada se novčanica gleda prema izvoru svetlosti, vodeni žig, zaštitna nit i prozirni registar treba da budu vidljivi;
- NAGNI – u zavisnosti od ugla gledanja, optički varijabilne boje menjaju nijansu, a hologram otkriva različite slike;
- PROVERI – uvek treba proveriti više od jedne zaštitne karakteristike.
Sa zaštitnim elementima dinarskih novčanica detaljno se možete upoznati na sajtu Narodne banke Srbije.
Važno! Ukoliko dođete u posed falsifikovane novčanice, neophodno je da je predate banci ili policiji. Stavljanje u promet falsifikovane novčanice je krivično delo!
Evo šta još navodi Narodna banka kada je reč o dinarskim falsifikatima:
- Za prepoznavanje falsifikata važno je obratiti pažnju na kvalitet papira, karakterističan zvuk pri njegovom savijanju i gužvanju, čvrstinu i elastičnost. Kod falsifikovanih novčanica papir je bez zaštitnih elemenata, nedostaje mu čvrstina i elastičnost.
- Treba obratiti pažnju na opšti izgled novčanice, da li su štampani delovi jasni, ili su mutni i zamrljani kao posledica tehnike izrade falsifikata – falsifikovane dinarske novčanice izrađene su ili na ink-džet štampačima ili na laserskim štampačima.
Falsifikovane novčanice domaće valute građani najčešće mogu prepoznati na osnovu toga što novčanica deluje delimično zamućeno i štampani detalji nisu jasni (što se najlakše može uočiti na glavnom motivu na licu novčanice - portretu). Kod originala, svi detalji imaju izraženu oštrinu.
- Falsifikovana novčanica je u najvećem broju slučajeva glatka na dodir, bez imitacije duboke (reljefne) štampe, koja se kod originala može jasno osetiti blagim prelaskom prstiju preko glavnog motiva (portreta) i teksta „Narodna Banka Srbije“ u ćiriličnoj i latiničnoj verziji (uz levu i desnu ivicu na licu novčanice).
- Usmeravanjem falsifikovane novčanice u pravcu izvora svetlosti, vodeni žig (koji se kod originala nalazi u belom pravougaoniku) često nije imitiran, a u slučajevima njegove imitacije portret nema jasne i precizne konture, i odlikuju ga zamućeni detalji i deformacije pojedinih karakteristika.
- Zaštitna nit kod falsifikata često je imitirana lepljenjem isprekidane svetlosive folije ili sivom bojom, čiji se prekidi i imitacija jasno uočavaju usmeravanjem novčanice u pravcu izvora svetlosti. Kod originala, zaštitna nit se ovakvom proverom uočava kontinuirano, celom dužinom, sa mikrotekstom „dinar“ napisanim ćirilicom i latinicom naizmenično, celom dužinom niti.
- Hologram je kod falsifikata najčešće imitiran termičkim lepljenjem sive folije sa utisnutom nominalnom oznakom, koja se u velikom broju slučajeva može uočiti pri prvom kontaktu sa ovakvom novčanicom. Kod originala, na ovom elementu zaštite, osim diskretnog izgleda nominalne oznake i još jednog detalja koji se razlikuje kod različitih apoena, promenom položaja novčanice uočava se efekat duginih boja, visoka preciznost mikroteksta nominalne oznake, kao i veoma precizne konture ovog detalja.
Na kraju, ne zaboravite da novčanicu nikada ne treba proveravati ispitivanjem samo jednog njenog dela, jer se u praksi pojavljuju i falsifikati u kojima je jedan deo novčanice originalan, a drugi falsifikovan.