Investiranje ili štednja
U čemu je razlika?
Štednja je, znate ono – planiranje budućnosti, sigurnost… Ili se podsetite šta to beše štednja, pisali smo već dosta o tome. Štedimo kada:
- ne potrošimo sav novac kojim raspolažemo
- smanjujemo troškove (ili povećavamo prihode) kako bismo stvorili višak novca
- oročimo u banci višak novca te ga tako čuvamo i uvećavamo za kamatu
Poenta je – da (nekako) stvorimo taj višak novca. I da ga onda ne potrošimo (bar ne odmah). Pogledajte u našem kursu posvećenom štednji koje sve taktike i tehnike vode ka tom cilju.
Nećemo pogrešiti ako višak novca stavimo na štednju. Štednja nam donosi izvesnost – tačno se zna, i to unapred: koja se kamatna stopa obračunava na naš novac, kada nam ističe oročenje i pod kojim uslovima možemo da prekinemo štednju.
Sigurno znamo da ćemo tim novcem raspolagati i kad za godinu, dve ili pet poželimo da ga potrošimo. Ili kad nam zatreba.
Kod investiranja, paaa… nemamo skoro ništa od toga. Naročito kod ulaganja u akcije. Mnogo je više nepoznatih u toj jednačini u odnosu na štednju. Ali je i mogućnost zarade neuporedivo veća. Ili, pak, gubitka.
Pre desetak godina, štednja je u Srbiji praktično bila i vid investiranja, zbog visokih kamatnih stopa na štednju. Istovremeno ste imali i sigurnost i veliki prihod. Sada, kada su kamatne stope na štednju kod nas slične kao i u većini zemalja u Evropi, tj. relativno niske, i štednja je samo – štednja. Veoma važna stvar u životu, donosi sigurnost i finansijsku stabilnost, ali više ne spada u investiranje, tj. mogućnost značajnog uvećavanja novca.
Ako raspolažete viškom novca, a navikli ste da ga držite na štednji, vredi da razmotrite da jedan deo tog novca uposlite na berzi. Ako ste spremni da rizikujete, može vam se dobro isplatiti.